top of page
WhatsApp Image 2021-07-19 at 21.12.17 (1).jpeg

"בעוד אנו נמצאים למעשה ביבשת אסיה, לא תמצאו  ישראלי שיגדיר עצמו כאסייתי. עם זאת, אנחנו לא נמצאים באירופה ולא מגדירים עצמנו כאירופאים ואנחנו בטח לא באפריקה. אז איפה אנחנו בעצם נמצאים? לא ברור. ברוכים הבאים לישראל."

זהו שילוב של סיפור מסע, מדריך טיולים וספר עיון, המספק לקורא הישראלי הזדמנות לבחון את אתרי הארץ, את תפיסות העולם המצויות ואת הסיפורים שהם סלע קיומו, מנקודת מבט מקורית.

הספר הוא יומן המסע של מיכאל באואר כמדריך קבוצה הטרוגנית של תשעה אנשי תקשורת צעירים הבאים מרקע דתי, אתני ופוליטי מגוון. הדמויות מבוססות על מטיילים שבהם פגש לאורך השנים. כל שאלה או אינטראקציה בין-אישית, מבוססת על מקרים אמיתיים. סיפורי האתרים השונים, ההיסטוריה שלהן, האגדות והאנקדוטות הם מאומתים.

הספר מלווה את המסע בין אתרים נבחרים ברחבי הארץ, לאורך גבולות המדינה ומעבר להם, ומאפשר שיח בנושאים רבים שיש לישראל להציע: דת, היסטוריה, גיאופוליטיקה, גיאוגרפיה, כלכלה, תרבות והוויה קיומית.

איך הפכה מצדה לאתר עלייה לרגל?

למה לא נקבעו גבולות ישראל?

מדוע לובשים החרדים שחור?

למה לא הפציצו את אושוויץ?

האם היהודים אשמים בצליבתו של ישו?

מה מרגיש ישראלי המוצא עצמו במחנה פליטים  פלסטיני?

​אלה רק קצתן של השאלות בהן עוסק הספר.

המחבר: מיכאל באואר

מרצה ומורה דרך

מתמחה בסיורים גאופוליטיים ומנחה סמינרים העוסקים בישראל ובמזרח התיכון, מלמד ומדריך סיורי עומק בנושאי יהדות אירופה ושואה.

מיכאל באואר, מרצה, מנחה ומדריך טיולים וסמינרים חינוכיים מזה 23 שנים. 


מיכאל הקים את חברת Bauer Trails המספקת שרותי הדרכה ויעוץ לחברות תיירות וארגונים בינלאומיים. 
מיכאל באואר מתמחה בסיורים גאופוליטיים. פיתח סמינרים העוסקים בנושאים מגוונים: מיעוטים, עוטף עזה,  גבולות הצפון, קו התפר, מזרח ירושלים, הגדה המערבית ועוד. בתחומים אלו הוא מרצה במסגרות שונות בצפון אמריקה, מדריך ומנחה אנשי ממשל ומעצבי דעת קהל בין לאומיים. 
במסגרת מסעותיו לצפון אמריקה הרצה לקהלים שונים, ביניהם, הפרלמנט הקנדי, אוניברסיטת הרווארד ועוד.
בנוסף, מיכאל מלמד ומדריך סיורי עומק בנושאי יהדות אירופה ושואה בברלין ובפולין.
מיכאל הדריך הן קבוצות של ישראלים והן קבוצות של תיירים, ריכז והדריך טיולים רבים בישראל, וטיולים אתגריים בירדן, סיני ותורכיה.
בשירותו הצבאי שירת בחיל הצנחנים כלוחם וכמפקד. 
מיכאל באואר הוא איש חינוך, מורה דרך מוסמך בעל תואר בחינוך, לימודי ארץ ישראל והיסטוריה.
מיכאל היה שליח הסוכנות היהודית במערב ארצות הברית ועבד עם הקהילה היהודית, כתב, פיתח והנחה תכניות חינוכיות שונות לבני נוער, סטודנטים ומבוגרים.


מיכאל נשוי לאלה ואביהם של: ים, גל, מעיין, טל ויובל. המשפחה מתגוררת בקיבוץ בית גוברין וכתחביב מיכאל עוסק ברכיבת שטח על אופנוע, קריאה והרבה טיולים.

מיכאל באואר.JPG

ביקורות על קצה המזלג

ישראל יומן מסע, ספר מרתק, כתוב נהדר ומכוון אחר. מעניין ומומלץ.

ליאת רגב, בחצי היום רשת ב' 23.4.21

ספר מרתק שווה לקרוא אותו בפרט עכשיו!

אורלי וילנאי, בתכנית אורלי וגיא DemocraTV  11/5/21

לכל הדעות, הספר שלפנינו, כבר מתוך ההצצה הראשונית על פני צילום הכריכה שלו, מזמין אותנו לסוג של מסע גיאוגרפי, היסטורי וארכיאולוגי לאורכה ולרוחבה של ארצנו. בהחלט, ישראל באואר הוא שהגה את הרעיון לספרו הנוכחי, הוא ללא ספק איש אשכולות רב פעלים- הוא מרצה ומורה דרך מוסמך אשר תחום התמחותו העיקרי הוא עריכת סיורים גיאופוליטיים והנחיית סמינרים העוסקים בישראל ובמזרח התיכון כולו. אכן, חייו האישיים והמקצועיים של באואר גדושים מסעות וטיולים אין ספור, ואכן, הספר שלפנינו מהווה עבורו כסוג של יומן מסע אישי ארוך בשנים בו הוא משלב את סיפורי האתרים והמקומות בהם ביקר ועליהם הרצה וכל אלה בצירוף סקירותיו המרתקות בתחום הפוליטי והחברתי , סקירות שעובדו על ידו תוך ראייה מעמיקה והמפוקחת של המציאות הישראלית כפי שהיא מצטיירת בעינייו כיום.

הספר בכללותו בנוי על השיח שבאואר מנהל עם תשעה מחברי הקבוצה ההטרוגנית, למעשה אלה הם אנשי התקשורת הצעירים והנמרצים הבאים מרקע אתני , דתי ופוליטי שונה ואשר קובצו יחדיו במסגרת הסדנה בעריכתו של באואר. כך גם כל הסוגיות שהועלו כאן לדיון עוסקות במגוון רחב של הנושאים, ביניהם עינייני הדת, התרבות, החברה, הכלכלה ועוד ועוד...

ואלו הן במקצת השאלות שנשאלו על ידי באואר במסגרת הסדנאות והסיורים הייעודיים שערך ובהמשך גם ידע לצרור לתוך סיפורים חווייתיים מרתקים ביותר , כל סיפור והנושא המרכזי והרלוונטי בפני עצמו:

מיהו יהודי?

למה לא נקבעו גבולות ישראל?

מהו כותל המערבי?

האם היהודים אשמים בצליבתו של ישו?

למה לא הפציצו את אושוויץ ?

האם הדרוזים הם חלק מערביי ישראל?

עוד ועוד נושאים אקטואליים, לרוב אלה הם הנושאים השנויים במחלוקת הציבורית , מועלים כאן ...כזה הוא בדיוק הפרק שמוקדש כולו לסוגיית ירושלים - יופייה וייחודה של העיר על רקע המחלוקות הפוליטיות והדתיות בתווך...כזה הוא גם הסכסוך ישראלי- פלסטיני לו מוקדשים בספר מספר פרקים נבחרים , נושא הרחב ביותר שנבחן על ידי המחבר בפרספקטיבה של הפוליטיקה הגלובלית של מזרח התיכון כולו. ...

ללא ספק עבור באואר נושא השואה הוא הנושא הטעון ביותר רגשית , הרי כל בני משפחתו מוצאם בארצות אירופה ובחלקם אף הספיקו להגיע לארץ עוד טרם הקמתה של המדינה... אכן, המון שאלות לא פטורות בנושא כאוב זה עומדות עדיין על הפרק ואין לגביהם קונצנזוס ברור...

בהחלט, לא ניתן לסכם במילה אחת ספר כה מקיף וכה רחב היריעה, ניתן רק לציין שעבורי היווה הוא סוג של תגלית לגבי המון דברים שכלל לא עמדתי על טבעם. כמו כן עלי לציין שהתרשמתי רבות ונפעמתי כל פעם מחדש מהידע הרב ומזווית ראייתו המיוחדת כל כך של כותב הספר...אהבתי מאוד את כתיבתו השנונה והכנה, אהבתי גם את סגנונו הנינוח והמזמין את הקורא לשיח פורה ...

כמובן שממליצה מכל הלב על קריאתו של הספר החשוב הזה!

 יהודית בגן - מועדון קריאה לאוהבי ספרים 6.5

ישראל - יומן מסע מיכאל באואר: אם ננסה להסביר את המציאות המורכבת של המדינה הקטנה שבה אנחנו חיים למישהו שלא חי פה, יהיה קשה מאוד. אגב, גם אם ננסה להסביר את המציאות, כפי שאנחנו רואים אותה, לאדם שחי פה, בדיוק כמונו, אבל חושב קצת אחרת מאיתנו, גם זו תהיה משימה בלתי אפשרית. מציאות, אם יש דבר כזה בכלל, היא בעיני המתבונן. כל אדם מעצב את תפיסת עולמו לפי המקום, הבית, החינוך והערכים שהוא גדל על פיהם. עכשיו לך תסביר שיש גם מציאות אחרת, והרבה יותר מאחת. אחת הבעיות הגדולות שלנו כחברה היא העובדה שאין לנו את היכולת להקשיב והיא מובילה לכך שאין סיכוי שבכלל נבין נרטיב של מישהו אחר. מיכאל הוא חבר טוב ושכן בקיבוץ שבו אני חיה. יש אנשים שצריך להגיד תודה שהכרנו אותם בחיינו. מיכאל הוא אחד כזה. אדם נפלא עם ידע עולם והבנה של המורכבויות השונות בו. והכל בחיוך ועיניים קורנות מחדוות עשייה. כמובן שברגע שהספר שלו יצא לאור הזמנתי עותק. סיפרתי למיכאל שאני, הילדה שהייתה תולעת ספרים, כבר מזמן לא הצלחתי לצלול לתוך ספר שריתק אותי ובעיקר ינתק אותי מהיומיום. והספר שלו הצליח. כתיבה מדוייקת ורגישה שמסדרת כל כך הרבה דברים מחד ומאידך מאפשרת מחשבה אמיתית ושאילת שאלות לגבי המקום הזה. מדינת ישראל היא לא שחור או לבן. היא יותר בכיוון של חמישים גוונים של אפור. ספר חובה לכל מי שרוצה להבין את המקום המופלא הזה, לכל מי שמרגיש שהוא חייב לסגור פינות לגבי כל מיני אירועים היסטוריים, חברתיים ופוליטיים שיסבירו את המציאות הגיאו-פוליטית חברתית ואזרחית אליה הגענו. אם זה לא היה ברור עד עכשיו, ממליצה בחום 🙏🏻 מיכאל - איזה כיף שאנחנו מכירים ושזכינו בך ✨

דנה  1.4.21

 

 

פשוט ספר מצויין, מעניין, מעשיר את הידע ומחבר להוויה הישראלית העכשווית. אחלה מתנה לכל ישראלי ולכל אדם שרוצה טעימה מישראל של היום. מומלץ!

משה 24.3.21

 

ספר פשוט מרתק! אי אפשר להניח מהיד! תחושה שאתה מטייל איתו יחד, לומד דרכו את הארץ מחדש. נשמע ששווה מאוד להצטרף לטיולים שהוא מדריך... מומלץ בחום

נעם 23.3.21

 

נהנה מאוד מהספר! ספר קולח, הקריאה זורמת. בספר נפרס בפנייך עולמו של מדריך טיולים שמכיר היטב את הארץ, על הקונפליקט והמורכבויות שבה. הקורא נחשף לגווניה השונים של ישראל והקולות המגוונים שבה. מיכאל הוא לא רק מדריך, הוא מספר סיפורים מבריק, שמספר בהרבה חן ובהרבה ידע את סיפור קורותיה של ישראל העכשווית. ספר מרתק! תודה גדולה!

יואב 23.3.21

 

ספר מרתק, שבמהלך קריאתו אתה מרגיש חלק בלתי נפרד מהקבוצה המטיילת. כמורה דרך היה לי מעניין להיחשף לזוויות הדרכה נוספות ולנקודות הדרכה מעניינות ומחדשות. דרך ההגשה של מיכאל כמדריך הטיול מעודדת סקרנות ושאילת שאלות שלא תמיד אנו שואלים לגבי המורכבות של הארץ הזו. ספר מומלץ למדריכים ולכל מי שמתעניין במקום המורכב בו אנו חיים.

מיכה 9.5.21

 

ספר שממחיש שבתוך כל ישראלי ציניקן מסתתר פטריוט גאה. סיפורם של אנשים שממחיש כמה אנו אוהבים וגאים בארץ הזאת. מסופר יפה וקולח.

אמיר גולדינג 22.3.21

המלצה על ספר לכבוד שבוע הספר, לפני שבוע סיימתי לקרוא בספר הנהדר של מיכאל באואר, ישראל יומן מסע.

מיכאל, מורה דרך מהטובים ביותר שיש, מתאר בספר קבוצה אותה הדריך המורכבת מאשת טלויזיה מוסלמית, עורך דין ממוצא לבנוני המתגורר בקנדה, בלוגר גרמני, מפיקת סרטים שבילתה זמן רב בעזה, עיתונאית סינית המתגוררת בניו יורק, יהודי אמריקאי אוהב ישראל וכתבת של עיתון גרמני. עם הקבוצה הזו הוא צריך להתמודד כמורה דרך ישראלי במשך שבוע. 

מיכאל מתאר את השבוע כולו מהפגישה בשדה התעופה עד החזרת הקבוצה לשדה התעופה, הוא מתאר איך הוא מציג את הר הבית, הגבול עם עזה, לבנון, סוריה, את הרשות הפלסטינית, את תל אביב ומצדה ועוד ועוד.

לדעתי, זה ספר חובה למורי דרך שאתה קורא וחוזר אליו. לא רק למדריכים הספר מתאים אלא לכל אוהבי הארץ.

אני מאוד ממליץ!

שי בייטנר רכז קורס מורי דרך ביד בן צבי 10.6.21

יומן מסע
מכתב מנשיא המדינה
bottom of page